Islandia ciekawostki


Strona główna -> Islandia -> Islandia ciekawostki
Lovetotravel.pl
 Przewodnik turystyczny
Strona główna   
Europa Azja Ameryka Południowa Ameryka Północna Australia Afryka
Austria   Belgia   Białoruś   Bułgaria   Chorwacja   Czechy   Dania   Estonia   Finlandia   Francja   Grecja   Hiszpania   Holandia   Irlandia   Litwa   Łotwa  
Niemcy   Norwegia   Polska   Portugalia   Rumunia   Serbia   Słowacja   Słowenia   Szwajcaria   Szwecja   Ukraina   Węgry   Wielka Brytania   Włochy


 • Na Islandii, w miesiące letnie prawie przez całą dobę jest widno. To dla Islandczyków dodatkowa sposobność do świętowania. Dla odmiany w miesiące zimowe jest dłużej ciemno.
 • Język islandzki jest najstarszym używanym językiem w Europie, a przy tym jednym z najtrudniejszych na świecie. Językiem tym posługiwali się Wikingowie – skandynawscy wojownicy, tysiąc lat temu. Dzisiejsi mieszkańcy tego kraju są w stanie w oryginale przeczytać 1000-letnie sagi.
 • Pierwszym europejczykiem, który przybył na kontynent amerykański był islandzki Wiking Leifur Eriksson w 1000 r.
 • Stolica Islandii – Reykjavijk jest najbardziej na północ położnym miastem świata. Do wschodnich wybrzeży Stanów Zjednoczonych leci się stamtąd zaledwie 5 godzin.
 • Za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego opływającego od południa, zimy w stolicy Islandii są dużo cieplejsze niż np. w Nowym Jorku.
 • Na terenie Islandii stykają się dwie płyty kontynentalne: europejska i amerykańska, które oddalają się od siebie o kilka milimetrów rocznie. Znajduje się tam wiele czynnych wulkanów (obecnie 15 aktywnych), gejzerów i gorących źródeł. Co ciekawe, kraj ten w dużym stopniu wykorzystuje tanią energię geotermalną do ogrzewania mieszkań. Ciepłą wodę wykorzystuje się także do podgrzewania chodników i ulic tak, aby zimą nie zalegał na nich śnieg.
 • Islandczycy to naród cieszący się najdłuższą średnią życia na świecie: mężczyźni żyją 80,2 lat, zaś kobiety – 83,3 lat. To kraj, gdzie praktycznie nie występuje zjawisko analfabetyzmu. Czyta się bardzo dużo.
 • Życie towarzyskie mieszkańców Islandii w dużej mierze toczy się w ciepłych, odkrytych basenach, z których często korzystają. Są społeczeństwem, które wypija więcej Coca-coli niż ktokolwiek inny na świecie.
 • Z pięciu lodowców islandzkich trzy są największe w Europie. Właśnie przy jednym z nich Juliusz Verne umiejscowił swoją powieść „Podróż do wnętrza ziemi”.
 • Na Islandii pierwszą kobietą prezydentem została wybrana w 1980 r. Vigdis Finnbogadottir. Z kobiet, najbardziej znaną Islandką jest artystka Björk.
 • Co ciekawe, w książce telefonicznej osoby są wymienione w kolejności imion, a nie nazwisk. Dla ułatwienia zazwyczaj dodaje się wykonywany zawód. Zwyczaj ten dotyczy także mieszkających na wyspie obcokrajowców.


Islandia - miasta

Reykjavik


Islandia - co warto wiedziećIslandia - Islandia święta Islandia święta
Islandczycy są narodem lubiącym się bawić. Mają wiele świąt, ...

Islandia ciekawostki - dodaj komentarz:Twój komentarz:
Twój podpis: 


Lovetotravel
Kontakt
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies